LIVE: Start Ariane 5 – z misją VA253
Kilka dni temu z Gujany Francuskiej wystartowała europejska rakieta Ariane 5 z misją VA253. Wczoraj ESA opublikowała nagrania, które w zwolnionym tempie prezentują „uwalnianie” rakiety z platformy startowej.
Widać na nim bardzo dokładnie co dzieje się w chwili startu:
00:00 Zapłon wodorowego silnika Vulcain 2. Zapłon inicjowany jest zewnętrznie, tzn. silnik rozpoczyna tłoczenie mieszanki paliwowej, a pod dyszą na platformie pracują już dwa zapalniki pirotechniczne (widoczne jasne strugi).
00:06 Zapłon (a raczej eksplozja) bocznych silników rakiet pomocniczych SRB. Te potwory generują ponad 90% początkowego ciągu Ariane 5.
00:07 Separacja złączy paliwowych i innych mediów. Gniazdo jest u podstawy rdzenia rakiety. Po odłączeniu gniazdo na platformie startowej jest błyskawicznie zabezpieczone pokrywą, bo za moment cała platforma będzie smażona spalinami z trzech silników.
00:16 Platforma jest oblewana z armatek wodnych. Woda tworzy barierę akustyczną, która redukuje niszczące drgania na platformie.
00:20 Separacja złączy paliwowych i innych mediów z interstage’a. Te przewody łączą się z drugim stopniem rakiety i owiewką (komunikacja z ładunkiem). Każdy separowany element jest odciągany linką, żeby odpadając nie uderzył o rakietę. Białe panele, które odpadają po bokach rakiety są osłonami rakietek odpychających. Te rakietki zostaną uruchomione, kiedy boczne rakiety pomocnicze SRB wypalą się i zostaną odrzucone. Rakietki odpychające mają zadbać o to, żeby odrzucane SRB oddaliły się od Ariane.
Ariane to ciężkie rakiety, które latają dość rzadko, więc konieczna była relacja LIVE na kanale To Jakiś Kosmos! 😁